Sledovanost Community ve čtvrté řadě

  |  Autor: tommo  |  1 komentář

A je tu další rok a s ním srovnání sledovanosti Community další, letos čtvrté, řady. Tentokrát je tomu tak po o něco delší odmlce kvůli přípravě nových stránek, přesto však ani letošek nebude výjimkou v této malé tradici.

Tento díl seriálu článků o sledovanosti navazuje na třetí a také druhou řadu. U druhé řady se také dozvíte, jak se sledovanost měří, jakou cílovou skupinu tu srovnáváme a další podobné záležitosti technického a statistického rázu. Před několika dny se taktéž na Serialzone.cz objevil šestidílný článek o sledovanosti, pokud vás toto téma zajímá, doporučuji přečíst. První část článku je k dispozici zde.

Seriály

Pokaždé sledujeme osm seriálů, nejinak tomu bude i letos. Každoročně však jeden seriál musíme změnit, neboť nám pokaždé jeden seriál skončí. Tentokrát to byl Dr. House, který byl ve srovnání vyměněn za dlouhodobého nepřítele Community, tedy Glee. Vzhledem k tomu, že už nepřekonává žádné rekordy, můžeme si dovolit ho s Community srovnávat… Jako obvykle si námi sledované seriály představíme.

Two and a Half Men / Dva a půl chlapa se vysílal ve čtvrtek ve 20:30 na stanici CBS, a to ve své již desáté řadě. Předchozí devátá řada, druhá řada s Ashtonem Kutcherem, pomalu padala dolů. Pozici nejsledovanějšího amerického sitcomu musel po letech přenechat The Big Bang Theory, udržel si však alespoň druhou příčku. Desátá řada nebyla ničím zvláštní. Snad jen malým skandálem, když se představitel „půl chlapa“ — Angus T. Jones — dost nepěkně vyjádřil o kvalitě seriálu. Za svá slova se pak nicméně omluvil.

Náš nováček Glee / Glee je vysílán stejně dlouho jako Community, vysílala se tedy jeho čtvrtá řada, a to ve čtvrtečních 21 hodin na stanici Fox. Předcházející léta měl průměrnou sledovanost kolem 9–10 mil. diváků, což je všeobecně vzato celkem dost. Čtvrtá řada však byla přelomová (alespoň údajně, sám na seriál nekoukám), protože původní sbor Glee odpromoval a nastoupila nová generace zpívajících děcek.

Vysílací čas se u How I Met Your Mother / Jak jsem poznal vaši matku již dlouho nemění. Jako obvykle tedy pondělí ve 20:00 na stanici CBS, tentokrát osmá řada, která měla být původně poslední. „HIMYM“ si přes svá léta vždy drželo kolem 9 mil. diváků i přes svou výrazně klesající kvalitu. Osmá řada měla dva velice světlé okamžiky — Barney se zasnoubil s Robin a ano, po dlouhých osmi letech (hledali jsme již od roku 2005), jsme našli matku… Bohužel ji však zatím nenašel Ted, kterému to potrvá o rok déle. Cítíme s tebou, Tede.

Ani Modern Family / Taková moderní rodinka svůj vysílací čas nemění a opět se tento seriál vysílal ve středu ve 21:00 na stanici ABC, tentokrát ve čtvrté řadě, tedy také stejně jako Community. Stále je nejúspěšnějším ze sitcomů z roku 2009 a mladších, celkově si drží bronzovou příčku a šlape na paty Dva a půl chlapovi. Oproti první řadě, kterou sledovalo průměrně zhruba 11 mil. diváků, všechny ostatní řady sledovalo přibližně 15 mil. diváků. Tato řada jinak nebyla příliš přelomová, Jayovi a Glorii se v polovině série narodil syn, ale to je tak asi vše.

Na nového krále The Big Bang Theory / Teorie velkého třesku se také nesahá a i on si udržel svůj čtvrteční slot o osmé hodině večerní na stanici CBS. Stejně jako loni i letos přímo proti Community, tentokrát šestá řada. Tento seriál vystřídal Dva a půl chlapa v pozici zlaté příčky nejsledovanějšího sitcomu. V „TBBT“ se též neudálo nic převratného, snad jen to, že několik úvodních dílů byl Howard na vesmírné stanici ISS, čímž se do popředí dostala postava Stuarta.

30 Rock / Studio 30 Rock se vysílal se ve čtvrtek ve 20:00 na stanici NBC ve své zkrácené (13dílné) finálové sedmé řadě. 30 Rock měl poslední premiéru v lednu 2013 a v jeho vysílacím čase ho poté nahradilo Community. 30 Rock představilo druhou živě vysílanou část a celkově jsme se dočkali patřičného závěru.

Naše stále oblíbené Community / Zpátky do školy (poprvé zde můžu napsat i český název) se tedy také vysílalo ve čtvrtek ve 20:00 na stanici NBC, a to jeho čtvrtá řada. Tato řada byla dost přelomová. Všichni toto asi víte, ale pro zopakování: Tvůrce Dan Harmon byl vystřídán dvěma neznámými jmény a Chevy Chase odešel z produkce před ukončením natáčení řady.

Up All Night / (bez českého názvu) se vysílalo po 30 Rocku, tedy ve čtvrtečních 20:30 na NBC. Pro Up All Night toto byla také zkrácená finálová řada, v jeho případě to byla řada druhá. Seriál si dlouhodobě vedl špatně, a proto byl ukončen.

Absolutní počet diváků

Nejdříve srovnáme seriály podle prvního kritéria. První graf spočívá ve sledovanosti (osa Y, v milionech) dle absolutního počtu diváků v naší cílové skupině (dospělí 18–49 let v USA) dle kalendářních týdnů (osa X). Vynechán je silvestrovský 52. týden roku 2013, kdy se nevysílal žádný seriál. Na konci grafu pak můžete vidět průměr řady.

Nezobrazuje se vám obrázek celý? Obrázek je na vaše rozlišení moc široký… Otevřete si ho do nového panelu – na obrázek klikněte kolečkem na myši, nebo ho oddalte stisknutím zkratky Ctrl+-.

Oproti loňsku se letošní pořadí zrovna nezměnilo, všechny sledované seriály stály na tom svém. Cenu za nejstálejší seriál vyhrává Up All Night, na které se u jednotlivých epizod koukal skoro na jednotky osoby stejný počet lidí. U všech ostatních seriálů je vidět povánoční růst, u některých dokonce výrazně, jsou to především pořady stanice CBS — Big Bang Theory, Dva a půl chlapa a HIMYM. U HIMYM je krásně vidět také růst u závěrečné epizody, kdy jsme konečně poznali matku. U 30 Rocku je též dobře patrné finále, jak už ale bylo uvedeno, v tomto případě to nebylo finále řady, ale celého seriálu. Hned další týden začalo Community a je vidět, že fanoušci se snažili zabrat, byli určitě i zvědaví, jak si Community poradí pod novým vedením. K mému osobnímu nepochopení však první epizoda hodně propadla, a tak lze od druhé epizody zpozorovat zhruba čtvrtinový pokles, který se už nikdy nepodařilo dohnat, přestože v 16. a 19. týdnu k tomu „vánoční“ epizoda 4x10 a závěrečná epizoda 4x13 měly blízko.

Share — procentuální počet diváků

Nyní se přesuneme k druhému grafu. Na něm si ukážeme share (osa Y, v procentech) podle kalendářních týdnů (osa X).

Graf sharu oproti grafu absolutního počtu osob postrádá vánoční růst počtu diváků. Přestože se na seriály koukalo více lidí, procentuálně to vycházelo přibližně pořád stejně, pouze u Big Bang Theory si můžeme povšimnou povánočního růstu, který posléze spadl, ovšem pouze částečně, nové diváky si tedy do určité míry udržel, což se nepodařilo nikomu jinému. Na svá nízká čísla má Community dost nestabilní sharovou křivku. Přinejmenším pokud ji srovnáme s Up All Night, které bylo stabilní již v absolutním počtu diváků, nebo s 30 Rockem. Co se týče sharu, tak úvodní epizoda Community 4x01 překonala závěrečnou epizodu 30 Rocku, což se absolutnímu počtu diváku nepovedlo. A protože stanice dávají ve statistikách přednost spíše sharu než absolutnímu počtu, je to určitě dobré znamení a mohlo to i hrát nějakou roli (i když spíše menší) při prodlužování seriálu.

Další rok je za námi…

Minulý rok jsem psal: „Když srovnáme Community v průběhu let, sledovanost stále klesá.“ Letos nemohu napsat nic jiného, na druhou stranu ale pokles do velké míry polevil, není však už moc kam klesnout. Sony a NBC už ale úspěšně prodali Community do tzv. syndikace (prodej vysílacích práv menším stanicím), což je pro seriál velké plus. Vše však má svou stinnou stránku, NBC ani Sony nyní nemá mnoho důvodů v seriálu nějak zásadně pokračovat. Co Community může podržet do 6. sezóny, tak standardně špatné sitcomy, v kterých se NBC prostě nedaří, kdy NBC raději podrží nějaký dlouhodobější pořad, byť méně sledovaný, než aby riskovala velkým množstvím novinek, které mohou být ještě horší. A i kdyby bylo nejhůř, po odkupu seriálu Arrested Development internetovou televizí Netflix, která po letech dala dohromady jeho pokračování, je tu šance (i když není to ani jedna ku dvěma, ani jedna ku třem, spíš tak 1 ku milionu), že stejný osud potká také Community. Našlápnuto tam trochu je, Arrested Development stejně jako Community není pro každého, má svůj typický humor. Uškodit by nemuselo ani to, že Dan Harmon se přátelí s tvůrcem Arrested Development, kterého uvidíme v páté řadě jako guest-star. Tak a tím jsme se i pro letošek dopracovali ke zdárnému konci, můžeme jen doufat, že se tento článek objevíš ještě 2x, popř. 3x — six seasons and a movie!

Štítky:  ,
  • Jan

    dobrej článek !!!

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat