Sledovanost Community v třetí řadě

  |  Autor: tommo  |  Žádné komentáře

Rok se s rokem sešel a po této době tu máme opět další srovnání sledovanosti seriálů. Jak si vedlo Community tentokrát? Zlomilo bídnou bilanci druhé řady?

Chcete zavzpomínat na dřívějšek? Podívejte se na článek o sledovanosti z loňska. Stačí kliknout sem. Letos budeme poměřovat prakticky stejně jako loni, a proto pokud chcete být více v obraze a nečetli jste článek o druhé řadě, doporučujeme přečíst. Dozvíte se tam, jak se sledovanost měří, jakou cílovou skupinu tu srovnáváme a další podobné záležitosti technického a statistického rázu.

Seriály

Loni jsme sledovali osm seriálů včetně Smallville, které však tehdy skončilo. Na řadu tak přišla menší obměna a stejně jako loni si i letos seriály představíme.

Two and a Half Men / Dva a půl chlapa se vysílal v pondělí ve 21:00 na stanici CBS, a to v deváté řadě. Tato řada byla pro seriál přelomová tím, že dřívějšího hlavního hrdinu Charlieho Sheena nahradil Ashton Kutcher. Dva a půl chlapa od loňska klesnul, ale pořád drží stříbrnou příčku ve sledovanosti mezi sitcomy. S takovou sledovaností bylo Dva a půl chlapa samozřejmě obnoveno na další řadu.

House, M.D. / Dr. House se v osmé řadě na začátku a na konci vysílal v pondělí ve 21:00 a uprostřed řady téhož dne ve 20:00 na stanici Fox. I tato řada byla důležitá, a to proto, že byla finální. Ze seriálu odešla na konci předchozí sezóny jedna z hlavní postav, což seriál ovlivnilo a oproti minulé sezóně si dost pohoršil.

How I Met Your Mother / Jak jsem poznal vaši matku se vysílal v pondělí ve 20:00 na stanici CBS, a to v sedmé řadě. U nás řekl bych seriál s nejsilnější podporou mezi mladými lidmi, přestože kvalita oproti prvním řadám výrazně klesla. „HIMYM“ matku ještě stále nenašlo, a tedy i to bylo prodlouženo o další sezónu.

Modern Family / Taková moderní rodinka se vysílal ve středu ve 21:00 na stanici ABC, a to ve třetí řadě, řadově tedy stejně jako Community. Nejúspěšnější ze sitcomů z roku 2009 a mladších, drží si mezi nimi bronzovou příčku. Stabilní úspěch také Modern Family s přehledem získal další sezónu.

The Big Bang Theory / Teorie velkého třesku se vysílal ve čtvrtek ve 20:00 na stanici CBS, stejně jako loni i letos přímo proti Community, a to ve své páté řadě. Tento seriál vystřídal Dva a půl chlapa v pozici zlaté příčky nejsledovanějšího sitcomu. „TBBT“ má dlouhodobý kontrakt již z minulých let.

30 Rock / Studio 30 Rock se začal vysílat až od tzv. mid-season, tedy až po novém roce kvůli těhotenství hlavní autorky a představitelky hlavní role v jedné osobě. Vysílal se ve čtvrtek na stanici NBC ve své šesté řadě, kdy nejprve nahradil Community ve čtvrtečních 20:00, po znovu uvedení Community pokračoval ve stejný den ve 20:30 a občas se objevil i ve 21:00. Seriál byl prodloužen na příští rok jako Community.

Naše stále oblíbené Community / (bez českého názvu) se vysílalo ve čtvrtek ve 20:00 na stanici NBC, a to ve své třetí řadě. Jak asi všichni víme, Community mělo delší přestávku uprostřed řady. Community bylo prodlouženo na zkrácenou řadu, která by měla čítat přibližně 13 dílů.

Up All Night / (bez českého názvu) nahradilo ve srovnání loňské Smallville. V částech z roku 2011 se vysílalo ve středu ve 22:00, později ve 20:00 na stanici NBC, části z roku 2012 se pak odvysílaly ve čtvrtek ve 21:30, a to ve své první řadě. Sezóna je tím tedy speciální, na první díl se standardně koukalo poměrně velké množství osob. Up All Night bylo na příští rok prodlouženo stejným způsobem jako Community.

Absolutní počet diváků

Nejdříve srovnáme seriály podle prvního kritéria. První graf spočívá ve sledovanosti (osa Y, v milionech) dle absolutního počtu diváků v naší cílové skupině (dospělí 18–49 let v USA) dle kalendářních týdnů (osa X). Vynechány jsou ty týdny, kdy se nevysílal žádný seriál, tedy vánoční 51. a 52. týden roku 2011. Na konci grafu pak můžete vidět průměr řady.

 

 

 

Nezobrazuje se vám obrázek celý? Obrázek je na vaše rozlišení moc široký…
Otevřete si ho do nového panelu – na obrázek klikněte kolečkem na myši, nebo ho oddalte stisknutím zkratky Ctrl+-.

Z letošní sledovanosti můžeme vidět, že na počet diváků byla krom počátečních a konečných výkyvů poměrně stabilní. Můžete si povšimnout, že Dva a půl chlapa začíná poněkud podivně zeshora, je to proto, že první dva díly měly vzhledem k výše uvedenému důvodu vysoce nadprůměrnou sledovanost, a to 29, resp. 21 mil. diváků. Velkou sledovanost také můžeme vidět u seriálů Dr. House a Up All Night, kdy u prvního to je na konci, u druhého na začátku. Dokonce i u Community můžete zahlédnout, že v opětnovém nasazení po Vánocích se diváci snažili Community pomoci. S pětimilionovou sledovaností byl díl 3x11 Urban Matrimony and the Sandwich Arts nejsledovanějším dílem Community od dílu 2x01, celkově pak 20. nejsledovanějším dílem Community z celkových 71 dílů. Pokud se zaměříme blížeji na křivku sledovanosti Community, na konci se dostává velice nízko, až pod hranici 2,5 mil. diváků, což je velice bídné, když i nové pokračování kdysi slavného Dallasu, které běží na kabelovce a ještě v „prázdninové sezóně“, má dvojnásobek diváků. NBC se tak nepovedl krok publikovat tři závěrečné díly najednou.

Share — procentuální počet diváků

Nyní se přesuneme k druhému grafu. Na něm si ukážeme share (osa Y, v procentech) podle kalendářních týdnů (osa X).

 

 

Abychom přesnosti učinili za dost, Dva a půl chlapa začínalo prvním dílem na hodnotě 25, od druhé hodnoty pak vše vidíme v grafu. Tento seriál se také nejvíce propadl, co se týče procentuálního počtu diváků. Ostatní seriály se krom začátku a konce sezóny opět držely relativně stabilně. Jak si vedl 30 Rock v porovnání s Community, když jím bylo nahrazeno? Z našeho pohledu dobře, sice ne moc, ale vedl si o půlprocento lépe. Po Vánocích však v tomto časovém slotu běžel American Idol, neboli Amerika hledá Superstar, a tak jsou výsledky trochu zkreslené. Pokud bychom porovnali výsledky pouze z povánoční doby, vyšlo by nám, že Community vyšlo z boje ještě o něco lépe, a to o necelé procento.

Letos, loni, předloni… příští rok?

Když srovnáme Community v průběhu let, sledovanost stále klesá. To se stává většině seriálů, bohužel Community nezačalo moc vysoko, a tak se stále propadává i přes chválu ze strany kritiků. Je pravdou, že humor Community není vyloženě pro každého. Kdo má rád jednoduché, až hloupé vtipy, upřednostní Dva a půl chlapa, kdo má rád přímočarost vtipů, upřednostní Teorii velkého třesku. I když můžeme i nemusíme považovat Američany za příliš hloupé na to, aby Community pochopili, Community se jednoduše řečeno příliš nechytá. Od září dostaneme nové vedení, a ať už to pro Community bude dobře, nebo ne, začneme s hendikepem, neboť potenciální diváci se nebudou chtít dívat na již rozběhnutý pořad před ukončením, zvlášť když bude o jednotkách dílů. Pokud tedy budeme realisté, za předpokladu, že se Sony nepodaří seriálem oslovit jinou vysílací společnost, NBC vysílání po čtvrté řadě pravděpodobně ukončí.

To je k letošnímu článku o sledovanosti vše, potkáme se u něj pravděpodobně ještě minimálně jednou, a to zase za rok.

Štítky:  ,
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat