Sledovanost Community v druhé řadě

  |  Autor: tommo  |  Žádné komentáře

Pokud jste četli naše statusy na Facebooku či články přímo u nás, nemohlo vám uniknout, že jsme se obávali neprodloužení seriálu o další řadu vzhledem k nepříliš vysoké sledovanosti. V tomto článku srovnáme několik seriálů, ukážeme si pár grafů a budeme se snažit vyvodit nějaký závěr.

Nejprve k měření sledovanosti, jak můžeme dostávat nějaké směrodatné výsledky? Tak nejprve nás napadne rozhodne počet osob, kteří daný pořad sledují. Taková věc je ovšem směrodatná pouze do té míry, že víme, kolik lidí jsme oslovili, avšak nevíme z kolika. Proto se ve statistikách uvádí většinou ještě aspoň dvě další statistiky, a to ratingshare. Obě slovíčka mají svou definici, pěkně popsáno je to v jednom starším článku na DigiZone, kde si můžete přečíst i mnoho dalších informací i tzv. peoplemeterech a celkově o měření sledovanosti, stručně si počtete i na Wikipedii, pro naše účely bude stačit to, že rating vyjadřuje, kolik lidí z dané cílové skupiny se na pořad koukalo, a to ze všech osob z této skupiny. Jsou zde tedy zahrnuti i ti, kteří nemají zapnutou televizi. Share naopak vyjadřuje počet lidí z dané cílové skupiny, kteří se na pořad koukali, a to z osob této skupiny, co se koukali na televizi.

Zde se podíváme na sledovanost druhé řady Community z pohledu počtu diváků a sharu ve skupině dospělých od 18 do 49 let, což je v USA hlavní skupinou, která se všude uvádí. Tuto řadu porovnáme jednak s jinými aktuálně vysílanými seriály a také s první řadou Community. Mezi vybrané pořady do srovnání byly vybrány pořady z různých vysílacích dnů i časových slotů. Nejprve si je představíme z hlediska vysílání, samotné seriály zná asi každý.

Two and a Half Men / Dva a půl chlapa se vysílal v pondělí ve 21:00 na stanici CBS, a to v osmé řadě. Vzhledem k závislosti hlavního učinkujícího herce Charlieho Sheena na drogách se ale rozjetá sezóna přestala natáčet a poslední díl byl odvysílán již v únoru. Dva a půl chlapa byl do té doby jinak nejsledovanějším aktuálně vysílaným americkým sitcomem.

House, M.D. / Dr. House se vysílal v pondělí ve 20:00 na stanici Fox, a to v sedmé řadě.

How I Met Your Mother / Jak jsem poznal vaši matku se vysílal v pondělí ve 20:00 na stanici CBS, a to v šesté řadě. Dle mého osobního názoru je tento seriál nejznámější sitcom v rámci mladých lidí v České republice, kdy počet stažení titulků neklesá pod 25 tisíc na jeden díl.

Modern Family / Taková moderní rodinka se vysílal středu ve 21:00 na stanici ABC, a to ve druhé řadě, řadově tedy stejně jako Community. Po Two and a Half Man a The Big Bang Theory třetí nejsledovanější sitcom.

The Big Bang Theory / Teorie velkého třesku se vysílal ve čtvrtek ve 20:00 na stanici CBS, tedy přímo proti Community, a to ve své čtvrté řadě. Big Bang se ještě předchozí řadu vysílal v pondělí po HIMYM, avšak CBS ho přesunula na čtvrtek poté, co NBC začala ve čtvrtek večer vysílat blok sitcomů. Po Two and a Half Man druhý nejsledovanější sitcom a u nás asi druhý všeobecně nejznámější.

30 Rock / Studio 30 Rock se vysílal ve čtvrtek na stanici NBC ve své páté řadě, první polovina řady ve 20:30 hned po Community, druhá polovina řady ve 22:00. Tento seriál u nás není příliš znám, vyznačuje se hereckými výkony Aleca Baldwina, ovšem poslední řady už za moc nestojí.

Naše oblíbené Community / (bez českého názvu) se vysílalo ve čtvrtek ve 20:00 na stanici NBC, a to ve své druhé řadě. Blíže představovat asi nemusím.

Smallville / Smallville se vysílalo v pátek ve 20:00 na stanici CW, a to v závěrečné desáté řadě. Ano, hledali jsme někoho slabšího, než je Community.

Teď, když už známe typy hodnocení i porovnávané, můžeme přejít na první graf. Ten spočívá ve sledovanosti (osa Y, v milionech) dle počtu osob v naší cílové skupině (dospělí 18 – 49 let v USA) dle kalendářních týdnů (osa X). Vynechány jsou ty týdny, kdy se nevysílal žádný seriál, tedy vánoční 51. a 52. týden roku 2010.

Nezobrazuje se vám obrázek celý? Obrázek je moc široký…
Otevřete si ho do nového panelu – na obrázek klikněte kolečkem.

Na obrázku je jasně patrné, že po Vánocích zaznamenaly všechny seriály až na Smallville nějaký nárůst, v případě Community a 30 Rocku ale dost nízký, ovšem především How I Met Your Mother mělo svoje nejlepší období. Co se týče druhé poloviny sezóny, tak všechny seriály krom skončivšího Two and a Half Man nabraly ztrátu, triumfmální bylo opět How I Met Your Mother, které se nelíbilo (ano, díly kolem smrti v sitcomech nejsou příliš obvyklé), a i diváky House rozladil rozchod hlavní dvojice. Bohužel druhá třítýdenní přestávka sestřelila Community, povšimněte si pádu mezi 12. a 15. týdnem, 16. týden v pádu ještě stále pokračuje. Co ovšem ubralo všem čtvrteční pořadům, tak to byl American Idol (americká varianta pro Česko hledá SuperStar). To přišlo do vysílání na konci ledna, Big Bangu diváky ubralo hned po dvou dílech dosti radikálním způsobem, méně sledovaným seriálům právě typu Community a 30 Rock to ubralo sice menší měrou, ovšem i přesto jde celková křivka sledovanosti dolů. Abych ještě nějak zásadně nepoškozoval HIMYM či House, tak i proti nim se objevila v druhé polovině dobře sledovaná reality show na ABC, ovšem myslím, že zásadní problém byl i v tématech seriálů.

Nyní se podívejme na stejnou statistiku, tedy sledovanost v počtu lidí (osa Y, v milionech), nyní však v porovnání s první řadou Community dle dílů (osa X). Údaje první řady jsou vyznačeny modře, druhá řada červeně.

Opět se ale posuneme dále, tentokrát tyto dva grafy v jednom, ovšem z pohledu sharu (osa Y, v procentech), dle kalendářních týdnů (osa X). Vzhledem k tomu, že jsou to jednotky čísel, netvoří to tak pěkný graf a je to celkem nepřehledné, ale nic lepšího se mi s tím nepodařilo udělat.

A to by bylo ke sledovanosti asi tak vše. Pro případné dotazy: Do srovnání jsme nemohli přidat Glee vzhledem k tomu, že ho tu všichni nesnášíme, a také vzhledem k tomu, že se mu daří až moc dobře. Navíc díky vysílání hned po Super Bowlu se jedna z jeho epizod stala nejsledovanější epizodou seriálů za poslední tři roky, když se na onen díl koukalo téměř 27 milionů diváků, a to by nám prostě rozhodilo naši tabulku.

Štítky:  ,
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat