NBC zrušilo Community, co teď?

  |  Autor: tommo  |  1 komentář

9. května 2014 NBC zrušila po třech plnohodnotných a dvou zkrácených řadách seriál Community. Proč se tak stalo? Jaké jsou nynější možnosti vývoje?

Komunitní problémy

Žádnému dlouhodobéhomu fanouškovi Community se asi nemusí dlouho vysvětlovat, že Community mělo dlouhodobě malou sledovanost. Community mělo problémy už hned po druhé sezóně, kdy sledovanost poprvé klesla i pod 4 miliony diváků a průměrná sledovanost řady byla necelých 4,5 mil. diváků. Community však dlouhodobě podporuje Sony, producent seriálu, které se však rozchází z Danem Harmonem na vedení seriálu. Sony totiž chtělo pravděpodobně to, co chtěla i většina diváků — seriál z komunitní školy. Dan Harmon na druhou stranu chtěl seriál o komunitě nesourodých lidí, kteří se poznali na komunitní škole, ale jejich osudy se dějí mimo ni. Proto se každou řadou studijní skupina odpoutávala od Greendale a čím dál tím více dílů se neodehrávalo na škole. Čtvrtá řada měla být dle Harmona poslední řadou na Greendale, všichni měli odpromovat a od páté řady by se stýkali jinde. Tuto řadu však Harmon nemohl ovlivnit, odpromoval jen Jeff a seriál zůstal na Greendale. Před pátou řadou pak Harmon prohlásil, že jeho plán nevyšel a že tedy nakonec dělá to, co po něm Sony od začátku chtělo (a kvůli čemu byl patrně vyhozen) — začal dělat seriál z komunitní školy. Jak jsme ale v páté řadě viděli, Greendale byla v sérii stejně dost málo a slibovaná lehkost z první řady se bohužel nikdy nedostavila.

Od druhé řady Community podporuje také Subway. To můžete znát i z jiných seriálů, je to takový jejich marketing, nejvíce se tato podpora proslavila patrně u seriálu Chuck, kdy Subway na svých bedrech Chucka drželo po 3 sezóny a dokonce i hlavní protagonista Zachary Levi, který se zasazoval o to, aby seriál pokračoval (podobně jako Joel McHale u Community), Subwayi dělal reklamu a pořádal hromadné návštěvy Subwaye pro fanoušky Chucka. Subway drželo Community nad vodou také tři sezóny, tvůrci na to ovšem šly z jiné strany než u Chucka. Zatímco u Chucka to byl tvrdý product placement, neustálé jezení sendvičů, zmiňování jejich jmen a jejich chutí, Dan Harmon a spol. vytvořili ze Subway jakýsi zlý konglomerát ovlivňující Greendale. V třetí řadě to byla sendvičárna Subway, která vyfoukla Shirley její občerstvení, v páté řadě pak Subway chtěla koupit celou školu (mimochodem, palec nahoru za to, že se jim podařilo obsadit stejného pána jakožto Subway manažera jako před lety).

Po třech letech už ale nestačilo ani Subway, ani Sony. NBC se rozhodlo nenaplnit motto seriálu „6 řad a film“ (6 seasons and a movie) a seriál zrušilo. Je to ovšem přinejmenším zajímavé.

  • Oproti čtvrté řadě si v průměru Community sice pohoršilo v ratingu, a to z 1,5 % na 1,4 %, ovšem co se týče absolutního počtu diváků, 3,5 mil. diváků čtvrté řady rozšířilo své počty na celkových 3,7 mil. diváků v řadě páté.
  • Community má vyšší sledovanost než Parks And Recreation, navíc v náročnějším čase (vysílá se proti The Big Bang Theory), ale P&R mělo od NBC vždy větší podporu než Community.

Proč zrovna teď?

Stanice ruší své zavedené seriály tehdy, když si myslí, že nové seriály utrhnou větší kus sledovanosti než ty stávající, jimž sledovanost zpravidla oproti předcházejícímu roku klesá (čest výjimkám). NBC dala zelenou prozatím čtyřem komediálním seriálům:

  • A To Z — seriál o online seznamce,
  • One Big Happy — vztahový seriál, takový ten dnešní typický x-úhelník, lesbičky, heterosexuální pár, dítě atd. atd.,
  • Bad Judge — seriál o soudkyni starající se o dítě zavřených rodičů, a
  • Mission Control — seriál o vysoko postavené ženě v NASA z 60. let.

Více informací o chystaných seriálech i jiných stanic např. na Gorille. Osobně nám jako potenciálně zábavný seriál připadá jen ten první o seznamce, NBC si ale očividně myslí něco jiného a pravděpodobně očekává, že Community by jim kazilo čísla.

Co bude dál?

Dan Harmon ani herci nejsou z ukončení seriálu samozřejmě potěšeni. Záleží ovšem na produkční společnosti, která má k seriálu produkční práva, jak s ním dále naloží. Jak již bylo zmíněno, producentem je zde Sony Pictures Television. Již v minulosti byla prodána syndikační práva (vysílací práva repríz) kanálu Comedy Central a digitální práva (vysílací práva na internetu) společnosti Hulu.

Comedy Central má zkušenost s originální tvorbou, dokonce zde má svou show i John Oliver (hraje prof. Duncana). Hulu je na tom podobně, přesto nejproduktivnější internetovou stanicí v tomto ohledu je spíše Netflix, do kterého bychom jinak vkládali největší naděje, neboť v minulosti odkoupil a prodloužil již dlouhý mrtvý seriál Arrested Development. Zahraniční fanoušci již dali dokupy vlákno na redditu, kde organizují hromadné kontaktování uživatelské podpory Netflixu ohledně nákupu práv seriálu. Dle zmíněného vlákna Netflix prý oznámil, že má pro fanoušky Community překvapení, ovšem neočekává se, že by to byla novinka ohledně prodloužení Community.

Určitě nejpravděpodobnější ale je, že seriál už neožije. Všichni se s tím budeme muset smířit, někteří si to po čtvrté a páté řadě dokonce přáli. Většinu seriálů totiž žádné zmrtvýchvstání nečeká. Musíme ale dodat, že jen málo seriálů má podobně silnou a spolehlivou internetovou komunitu, jakou má právě Community, což pravděpodobnost převzetí jinou stanicí podstatně zvyšuje.

Jak na zrušení reaguje Pikachu?

Štítky:  
  • Luxor

    Ďakujem že ste boli celú tu dobu snami. Snáď sa uvidíme budúci semester na Greendale ;).

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat